18 czerwca 2022

Jak założyć działalność gospodarczą?


Z pewnością każdy, kto chce założyć własną działalność ma już konkretny i oryginalny na nią pomysł. Z takim podejściem oraz założeniem dużo prościej jest zacząć zakładanie działalności gospodarczej. Podjęcie decyzji o uruchomieniu własnej firmy wiąże się ze skonstruowaniem swojego biznesplanu, a także uregulowaniem wszystkich kwestii prawnych z tym związanych. Posiadanie wiedzy jak założyć własną działalność gospodarczą ułatwi wykonanie kilku formalności i wypełnienie dokumentów, co szczególnie ważne: w odpowiedniej kolejności. Mało tego, warto, abyś wiedział, że w dzisiejszym świecie możliwe jest proste założenie działalności gospodarczej online. Zachęcamy Cię do zapoznania się z naszą instrukcją zakładania firmy krok po kroku.

Jak założyć własną działalność?

Przed założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej, warto, abyś podjął kilka kluczowych decyzji, które będą dotyczyły m.in. wyboru prawnej formy prowadzenia działalności, formy opodatkowania, PKD, kwestii podatkowych, a także kiedy działalność ma rozpocząć swoje funkcjonowanie.

Do samodzielnego założenia działalności jednoosobowej przede wszystkim potrzebujesz być osobą pełnoletnią, jednak nie jest wymagane polskie obywatelstwo. Firmę mogą założyć zarówno obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej na tych samych zasadach co polscy obywatele, jak i osoby spoza państw Unii Europejskiej pod warunkiem zezwolenia na stały pobyt lub pobyt rezydenta długoterminowego UE, a także na pobyt czasowy np. związany ze studiami.

Przed wypełnieniem stosowanych formularzy, warto byś najpierw upewnił się, czy musisz rejestrować swoją działalności. Nie jest to potrzebne, jeśli m.in, przychody z twojej działalności nie będą przekraczały w żadnym miesiącu 50% minimalnego wynagrodzenia (w roku 2022 minimalne wynagrodzenie wynosi 3010 zł).

Zakładanie działalności gospodarczej wymaga również zdecydowania, jaki adres firmy poda się w rejestrze, a także sprawdzenia, czy potrzebujesz specjalistycznych zezwoleń (licencji, koncesji, zezwolenia, wpisu do rejestru działalności regulowanej).

Jedną z najważniejszych kwestii przy tym jak założyć działalność gospodarczą jest sprawa wyboru opodatkowania dochodów. Do wyboru są trzy formy:

  • na zasadach ogólnych (stawka podatkowa 17% i 32%),
  • stawka liniowa (stawka podatkowa 19%),
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Niestety, od tego roku z formy opodatkowania za pomocą karty podatkowej mogą korzystać jedynie osoby, które kontynuują opodatkowanie w takiej formie.

Jeżeli już samo czytanie Cię zmęczyło i masz mętlik w głowie od nadmiaru informacji, to od razu zgłoś się do nas! Rozwiejemy wszystkie wątpliwości oraz doradzimy najlepszą formę opodatkowania. Nasza biuro rachunkowe w Rudzie Śląskiej - Payroll Power załatwi za Ciebie całą papierologię oraz wytłumaczy krok po kroku, jakie wybory będą dla Ciebie najkorzystniejsze.

Założenie firmy przez internet?

Założenie własnej działalności gospodarczej jest coraz prostsze. Szczególnie naprzeciw dawnym trudnościom, które głównie były związane z chodzeniem po urzędach i czekaniem w długich kolejkach wychodzi internet. Dzisiaj można skorzystać z możliwości zakładania firmy online. Taka opcja pozwala na na zaoszczędzenie czasu oraz bardziej przejrzystą formułę.

Założenie firmy przez internet należy rozpocząć od zalogowania się do Konta Przedsiębiorcy na stronie biznes.gov.pl. Tam znajduje się specjalny formularz CEIDG (wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Trzeba wypełnić elektroniczny kreator wniosku. Formularz jest bardzo prosty do wypełnienia, wystarczy zaznaczyć opcje, które dotyczą właśnie ciebie, a także wypełnić dane, o które zapyta kreator. Wniosek polecamy podpisać poprzez tzw. Profil Zaufany, to sprawdzony i bezpieczny sposób na internetowe zakładanie firmy. Taki sposób wypełniania wniosku pozwala systemowi na samodzielne przygotowanie wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców oraz zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS oraz Urzędu Skarbowego.

Na przyszłość warto byś pamiętał, że dokładnie tym samym formularzem możesz zgłaszać wszelkie zmiany danych (na zgłoszenie zmian posiadasz 7 dni od ich zaistnienia). Jednak nie trzeba zgłaszać zmiany po otrzymaniu numeru NIP, ponieważ pojawia się on w systemie automatycznie.

Jeżeli nie wiesz, jakie informacje podać we wniosku w miejscu, w którym określa się rodzaj działalności, zachęcamy do skorzystania z Polskiej Klasyfikacji Działalności. W formularzu podaje się jedynie numery wybranych czynności, a także obowiązuje limit 10 numerów PKD.

Ile trwa założenie firmy?

Często pojawia się pytanie „ile trwa założenie firmy?”. Dla początkujący wydaje się to tematem rzeką, przez który przebrnąć wcale nie jest tak łatwo. Niestety nie jesteśmy państwem, w którym zakładanie własnej jednoosobowej działalności dzieje się jak za pstryknięciem palców. Średni czas założenia firmy wynosi aż 37 dni. Dlatego przy podejmowaniu takiej decyzji należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ nic tutaj nie dzieje się od ręki.

Co wpływa na kwestię ile trwa założenie firmy? Według raportu “Doing Business” Banku Światowego można średnio wyliczyć ile czasu zajmują poszczególne etapy zakładania działalności gospodarczej. Założyć jednoosobową działalność można w ciągu jednego dnia, jednak założenie firmy, którą trzeba zgłosić do KRS-u może się znacznie wydłużyć. Na co potrzeba najwięcej czasu podczas zakładania firmy?:

  • 1 dzień roboczy - zawarcie umowy,
  • 1 dzień roboczy - wpłacenie na rachunek bankowy kapitału zakładowego,
  • ok. 4 tygodni na zarejestrowanie firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS),
  • ok. 1 tygodnia na dokonanie rejestracji podatnika VAT,
  • 1 dzień roboczy na zgłoszenie pracowników do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Ile kosztuje założenie firmy?

Ważną kwestią podczas zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej jest sprawa związana z kosztami. Ile kosztuje założenie firmy? W przypadku, kiedy zdecydujesz się na JDG koszty są bardzo niskie. Można rozpisać koszty założenia firmy w następujący sposób:

  • finansowe wymogi założycielskie: nie ma,
  • wpis do CEIDG: darmowe,
  • zgłoszenie do ubezpieczenia: darmowe,
  • rejestracja dla celów VAT: darmowe (otrzymanie potwierdzenia zarejestrowania jako podatnik VAT: 170 zł),
  • opcjonalne koszty dodatkowe: różnego rodzaju pozwolenia, zakup kasy fiskalnej itd.

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest praktycznie darmowe. Wymaga jedynie uiszczenia kosztów dodatkowych, które pozwolą na uruchomienie firmy i podjęcie przez nią współpracy czy wykonywanie zleceń.

Biuro rachunkowe Payroll Power w Rudzie Śląskiej w profesjonalny i kompleksowy sposób pomoże w założeniu firmy. Nasi pracownicy posiadają ogromną wiedzę oraz doświadczenie. Doradzimy najbardziej optymalną formę opodatkowania, a także przygotujemy wszelkie niezbędne dokumenty oraz dokonamy rejestracji przedsiębiorstwa w KRS, US, i GUS. Skontaktuj się z nami i bądź pewien poprawności podczas zakładania jednoosobowej działalności.